Słoneczna pogoda towarzyszyła tegorocznym Dożynkom Archidiecezjalno-Samorządowym w Trąbkach Wielkich. Rozpoczęły się one uroczystościami odpustowymi na placu przy Sanktuarium Maryjnym. Po ich zakończeniu uczestnicy przemaszerowali ulicami Trąbek Wielkich na miejscowy stadion. Na czele korowodu szli członkowie Gminnej Orkiestry Dętej w Stężycy ubrani w stroje historyczne stylizowane na legiony polskie.
Na scenie usytuowanej na środku boiska nastąpiło następnie otwarcie Imprezy Dożynkowej. Dokonał tego Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol. Głos zabrał także Arcybiskup Senior Tadeusz Gocłowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski. Po części oficjalnej w marszowych kompozycjach zaprezentowała się Orkiestra ze Stężycy, a po niej Kabaret Bajkowy Zgrywus. W żywiołowym programie dzieci spotkały się z postaciami z bajkowego świata z Babą Jagą i Gargamelem na czele, uczestniczyły w bajkowych zgadywankach i konkursach. Dla starszych widzów zespół teatralny Narnia działający przy Stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga w Kłodawie przedstawił fragmenty widowiska pt. „Polskę współczesną gramy, niech śpiący się obudzą” na podstawie sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie”. Grupa cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich wykonała taniec z elementami gimnastyki i akrobatyki sportowej. Występ tak się podobał widzom, że dziewczęta musiały bisować. Z kolei chór ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie zaśpiewał trzy piosenki: „Morze, nasze morze”, Chodź, pomaluj mój świat” i „Orkiestry dęte”. Na scenie swoje umiejętności pokazali także karatecy sekcji działającej przy GOKSiR. Furorę, jak zwykle, zrobiło Męskie Towarzystwo Śpiewacze Gryf, któremu po raz pierwszy towarzyszył zespół muzyczny. Podczas ich występu widzowie doskonale się bawili, a nawet tańczyli. Nie zabrakło również konkursów. W pierwszym z nich trzej panowie rywalizowali w przenoszeniu ogromnej dyni oraz w obieraniu cebuli. Tuż po konkursie odbył się koncert Krzysztofa Piaseckiego - gwiazdy tegorocznej Imprezy. Nie zawiódł on widzów. Mogli oni wysłuchać monologi z błyskotliwymi komentarzami do bieżących wydarzeń oraz piosenki, które świetnie puentowały otaczającą rzeczywistość. Nie tylko rozśmieszał ludzi, ale i skłaniał ich do refleksji. Po dużej porcji humoru, dla odmiany, w pięknych strojach wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Poza bogatą prezentacją folkloru kaszubskiego opisującego piękno kaszubskiej krainy, zespół zaprezentował folklor łowicki i krakowski. W przerwie tego występu nastąpiło rozstrzygnięcie loterii fantowej organizowanej przez Caritas z Trąbek Wielkich. Wśród nagród głównych rozlosowano m.in. telewizor 32 calowy – nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola oraz tablet – nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Trąbki Wielkie. Na zakończenie Imprezy kapela rockowa Drive zagrała różnorodne piosenki, zarówno standardy, jak i najnowsze przeboje polskie i zagraniczne.
Nie tylko na scenie działo się wiele. Tuż przed nią można było obejrzeć wystawę wieńców dożynkowych, dekorację dożynkową oraz płody i przetwory rolników z terenu Gminy Trąbki Wielkie. Wokół boiska ustawiono kilkanaście stoisk. Stoiska ze smakołykami wystawiły sołectwa: Trąbki Wielkie, Gołębiewo Średnie, Gołębiewko i Cząstkowo. GOKSiR za złotówkę oferował grochówkę. Można było zobaczyć szklany ul, gipsowe rzeźby oraz meble ogrodowe. Pracownicy Banku Spółdzielczego, Banku BGŻ w namiotach udzielali informacji o swoich usługach. Swoje stoiska miały także Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich oraz Fundacja „Żyć godnie” z Kolnika. Podczas Dożynek nie mogło także zabraknąć maszyn rolniczych. Największe zainteresowanie wzbudzała 15-metrowa doczyszczarko-ładowarka do buraków Krzysztofa Wojaka z Bałdowa oraz ciągnik z osprzętem i nowoczesny kombajn zbożowy Krystyny i Stanisława Kot z Rębielcza. Atrakcje przygotowano dla dzieci. Największe z nich to piłka pływająca w basenie z dzieckiem w środku oraz pneumatyczne zjeżdżalnie i zamki. Poza tym przejażdżki na konikach, stoisko z malowaniem buzi, rozdawaniem baloników oraz z zabawkami i watą cukrową.

Patronatem honorowym Dożynki Archidiecezjalno - Samorządowe objęli:
- Bogdan Borusewicz - Marszałek Senatu RP,
- Cezary Bieniasz-Krzywiec - Starosta Gdański.

Patronami imprezy są także:
- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku,
- Pomorska Izba Rolnicza w Pruszczu Gdańskim.

Sponsorzy Dożynek to: Przedsiębiorstwo Budowlane Górski Gdańsk, Polhoz Sp. z o.o. Szymankowo, Nadleśnictwo Kolbudy, Bank Spółdzielczy z Pruszcza Gdańskiego, Bank BGŻ – oddział w Pruszczu Gdańskim,  Agromel Pruszcz Gdański, Elnaft Trąbki Wielkie, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Trąbkach Wielkich, Piekarnia Sławomir Mielnik w Straszynie, Piekarnia Sobowidz w Różynach

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP3, Radio Plus, Polska Dziennik Bałtycki, Kurier Gmin i Powiatu Gdańskiego, portal trabki.com.


Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN