W czasie akcji "Wakacje 2013" Gminny Ośrodek Kultury Sporu i Rekreacji przygotował dla dzieci i młodzieży różnorodne formy wypoczynku. Były to: wycieczki, festyny i pikniki, półkolonia, zajęcia świetlicowe, warsztaty modelarskie, plastyczne i break dance, zajęcia piłkarskie i zawody sportowe.
Jak zwykle największym powodzeniem cieszyły się wycieczki. Odbyło się ich siedem:
1. 4.07. do Aquaparku w Sopocie,
2. 11.07. do Dino Parku w Malborku,
3. 18.07. do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie i na kąpielisko w Przywidzu
4. 25.07. do Słowińskiego Parku Narodowego w ok. Łeby,
5. 1.08. do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego i na Stare Miasto w Gdańsku,
6. 8.08. do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku,
7. 22.08. do Miasteczka Westernowego w Grudziądzu-Rudniku.
Uczestniczyło w nich 270 dzieci z wszystkich sołectw Gminy Trąbki Wielkie.
Pikników sportowo - rekreacyjnych odbyło się natomiast pięć:
1. 20.07. w Pawłowie,
2. 28.07. w Łaguszewie,
3. 10.08. w Drzewinie,
4. 17.08. w Klępinach,
5. 30.08. w Trąbkach Wielkich.
W pierwszych czterech uczestniczyły dzieci z miejscowości, w której odbywał się piknik. Brały one udział w konkursach sprawnościowych, plastycznych, zabawach tanecznych. Zarówno dla zwycięzców poszczególnych zmagań, jak i dla pozostałych przygotowane były nagrody. Spotkania kończyły się pieczeniem kiełbasek. Uczestniczyło w nich 80 osób.
Ostatni zorganizowany został z okazji Zakończenia Wakacji. Udział w nim wzięło ok. 150 dzieci. Oprócz tych z Trąbek Wielkich, brały w nim udział także młodzi mieszkańcy Błotni, Gołębiewa Wielkiego, Gołębiewa Średniego, Gołębiewka, Mierzeszyna, Rościszewa, Warcza i Zaskoczyna, którzy zostali przywiezieni dwoma autokarami. Najpierw na Placu Herbowym wystąpił dla nich Teatr Qfer z przedstawieniem "Czerwony Kapturek". Dzieci dowiedziały się kim był autor bajki i jak ona powstawała. Były świadkami trudnego procesu twórczego i aktywnie w nim uczestniczyły. Szczęśliwcy mogli wystąpić w przedstawieniu. Po spektaklu część uczestników brała udział w grach, zabawach i konkursach na Placu Herbowym, część w konkursach piłkarskich na Orliku, a część wzięła udział w zawodach modelarskich. Po imprezie wszystkie dzieci miały możliwość posilenia się kiełbaską z grilla.
Oprócz w/w imprez GOKSiR uczestniczył w organizacji festynów i pikników w Kaczkach, Mierzeszynie, Ełganowie, Kłodawie, Złej Wsi, a także - Koncertu Muzyki Alternatywnej w Domachowie.
W dniach  od 15 do 19 lipca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Czerniewie odbyły się półkolonie dla dzieci. Uczestniczyło  w nich 29 osób w wieku od 5 do 12 lat z miejscowości: Postołowo, Graniczna Wieś, Zaskoczyn i Czerniewo. W czasie zajęć dzieci poznały legendy związane z okolicznymi miejscowościami,  zdobyły dużo informacji o Kościerzynie - jej historii i zabytkach.  Nie zabrakło także gier i zabaw na świeżym powietrzu - między innymi nauki gry w golfa w Postołowie i zawodów sprawnościowych na szkolnym boisku. Uczestnicy codziennie spożywali "zdrowe poczęstunki" (jogurty, owoce, kanapki). Dzieci poprzez zajęcia profilaktyczne  nabyły umiejętności odmawiania i organizowania  bezpiecznego spędzania czasu wolnego zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Z uczestnikami półkolonii spotkała się także przedstawicielka KRUS, która przeprowadziła zajęcia o bezpiecznych wakacjach na wsi. Wielką atrakcją dla naszych podopiecznych był wyjazd do Kościerzyny, podczas którego można było obejrzeć miejsca związane z legendą o powstaniu miasta. Oprócz tego dzieci zwiedziły  Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz  zjadły smaczną pizzę.  W znakomitych nastrojach plażowały na kąpielisku w Przywidzu.  Na zakończenie zajęć odbyło się  przedstawienie o  rycerzu Gołuniu i niedźwiedzicy, na które licznie przybyli rodzice, dziadkowie  oraz koleżanki i koledzy młodych "aktorów".

W okresie wakacji odbywały się także zajęcia dla dzieci i młodzieży w świetlicach. W Ełganowie dwa razy w tygodniu przez całe wakacje, w Gołębiewie Średnim cztery razy w tygodniu przez całe wakacje, w Granicznej Wsi , Mierzeszynie i Zaskoczynie - dwa razy w tygodniu w sierpniu. Dzieci uczestniczyły tam w: zabawach tanecznych, zajęciach plastycznych, zabawach ruchowych ze śpiewem, zawodach sprawnościowych,zabawach aktorskich, origami, rowerowych konkursach i wycieczkach, karaoke, wykonywaniu broszek z modeliny lub odlewów gipsowych itp. Dzieci chętnie korzystały z tej letniej oferty. Na te zajęcia przychodziło: w Gołębiewie Średnim 10 - 20 osób , w Granicznej Wsi 9 - 13 osób, w Ełganowie 10 - 16 osób, w Mierzeszynie 8 - 10 osób, w Zaskoczynie  12 - 19 osób.
Nowością były zajęcia break dance, które odbywały się w Sali widowiskowej GOKSiR w cztery lipcowe poniedziałki. W czasie tych spotkań młodzi tancerze m.in. poznawali elementy dynamiczne tańca, uczyli się stać na rękach, a na zakończenie odbyło się podsumowanie poznanych kroków. W zajęciach uczestniczyło od 4 do 6 osób.
Kolejną atrakcją dla dzieci podczas wakacji były warsztaty plastyczne, które odbywały się raz w tygodniu w Sali widowiskowej GOKSiR lub w plenerze.  Z warsztatów tych korzystało od 4 do 8 dzieci. Wzięły one udział w konkursie plastycznym "Moja wakacyjna przygoda" zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną.
Dla miłośników strzelectwa sportowego zorganizowane zostały 9. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie. Odbyły się one w Ełganowie (21.07.) i Cząstkowie (25.08.). W pierwszych zawodach strzelało 19 zawodniczek i 43 zawodników, a w drugich odpowiednio 24 i 38.
Młodzi rowerzyści mieli możliwość udziału w wyścigach połączonych z zadaniami sprawnościowymi: jazda między pachołkami, przejazd wąską ścieżką, rzut ringo do celu podczas jazdy, bieg z rowerem. Odbyły się cztery takie imprezy: w Sobowidzu (19.07.), w Trąbkach Wielkich (26.07.), Mierzeszynie (16.08.) i Czerniewie (23.08.). Udział w nich wzięło 34 osoby.
Podobnie jak w roku ubiegłym młodzi mieszkańcy Gminy Trąbki Wielkie konstruowali latawce płaskie i rakiety czasowe. Warsztaty odbywały się w lipcowe wtorki w świetlicy w Gołębiewku, a w sierpniowe wtorki w Szkole Podstawowej w Mierzeszynie. Frekwencja na zajęciach wynosiła: w Gołębiewku - 6 osób, w Mierzeszynie - 8 osób. Na zakończenie wakacji w dniu 30.08 w Trąbkach Wielkich odbyły się zawody modeli lotniczych i kosmicznych. Udział w nich wzięło 9 rakiet i 6 latawców.

Tradycyjnie już na boisku Orlik rozgrywane były mecze w ramach Letniej Ekstraklasy Orlika. W turnieju piłki nożnej startowało 12 zespołów (112 osób) w dwóch kategoriach wiekowych. Odbył się także turniej piłki siatkowej, ale tym razem nie na Orliku, a w Hali Sportowej Gimnazjum. Udział w nim wzięły trzy drużyny składające się z 20 osób.
Orlik był także miejscem zajęć ogólnorozwojowych z elementami piłki nożnej dla dzieci urodzonych w latach 2005 - 2007. Odbywały się one trzy razy w tygodniu, a ich uczestnikami było zazwyczaj 5 osób. Więcej dzieci, bo od 12 do 15, brało udział w treningach piłkarskich odbywających się raz w tygodniu w sierpniu na boisku w Sobowidzu. Były to jednak dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Także wędkarzom zaproponowana została rywalizacja. Zawody odbyły się w dniu 27 lipca na stawie w Kaczkach. Udział w nich wzięło10 młodych wędkarzy.

Za pomoc przy realizacji programu wakacyjnych imprez serdecznie dziękuję Władysławowi Ornowskiemu - prezesowi Fundacji "Pan Władek", Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, OR KRUS w Gdańsku, TOI TOI Gdańsk, Hotel Sentoza Golf w Cząstkowie, LKS Sokół Ełganowo, Postołowo Golf Club, Gimnazjum w Trąbkach Wielkich, ZS w Mierzeszynie oraz sołtysom poszczególnych sołectw.

Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN