W dniu 20 stycznia br. w świetlicy w Gołębiewie Wielkim odbył się pierwszy (z dwóch) turniej w ramach 40. Mistrzostw Gminy Trąbki Wielkie w szachach. Udział w nich wzięło 40 osób z 8 sołectw.
Systemem szwajcarskim, a więc kojarzeniem komputerowym najlepszych z najlepszymi po 7 rund, grali: seniorki, seniorzy, młodziczki i młodzicy.
Natomiast systemem kołowym, a więc każdy z każdym po 5 rund: juniorki, juniorzy, żaczki i żacy. Rywalizowano w 8 kategoriach.
Najwięcej emocji było w kategorii seniorów. Przed ostatnią rundą z 5 punktami prowadzili: Wiesław Kosikowski (Czerniewo) i Roman Zielke (Kleszczewo). Wtedy to Wiesław Kosikowski pokonał Benedykta Brandta (Gołębiewo Wielkie), a Roman Zielke przegrał z Łukaszem Mejsnerem (Zaskoczyn) i było już wszystko jasne. Na pocieszenie Roman Zielke mógł się pochwalić, jako jedyny, pokonaniem Wiesława Kosikowskiego. Szkoda tylko, że po 4. rundach, mając 2,5 punktów, wycofali się z turnieju: Karol Kusaj (Mistrz z 2012 roku) i Sławomir Kusaj (Mistrz z 2011 roku), którzy wybrali grę w piłkę nożną w turnieju w Straszynie, a mogli znaleźć się wysoko w końcowej klasyfikacji.
W kategorii seniorek, pod nieobecność Lidii Myśliwiec, najlepszą okazała się Wanda Czerw z Gołębiewa Wielkiego.
W pozostałych żeńskich kategoriach także wygrywały reprezentantki Gołębiewa Wielkiego: Paulina Kruk, Zuzanna Myśliwiec i Wiktoria Czerw.
Wśród juniorów bezkonkurencyjny był Patryk Sulewski z Trąbek Wielkich, który pokonał wszystkich swoich rywali.
Adrian Kaniuka (Gołębiewo Wielkie), który wygrał kategorię młodzików wygrał 6 pojedynków, ale jeden, z Mateuszem Zarzecznym (Gołębiewo Wielkie), zremisował.
Jedyne zwycięstwo dla Ełganowa było zasługą Dariusza Zajączkowskiego wśród najmłodszych, który również tylko jednego pojedynku nie wygrał (zremisował z Wiktorią Czerw z Gołębiewa Wielkiego).
Najstarszym zawodnikiem zawodów był 73-letni Kazimierz Grochowalski z Gołębiewa Wielkiego, a najmłodszym 12-letni Jakub Pelowski z Pawłowa.
Organizatorzy dziękują Urszuli Kruk - sołtys wsi Gołębiewo Wielkie za pomoc w przeprowadzeniu Mistrzostw.
Drugi turniej odbędzie się w dniu 17 lutego (niedziela) w Zespole Szkół w Warczu.

40. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w szachach - turniej nr 1 w Gołębiewie Wielkim.