W 2023 roku GOKSiR był organizatorem lub współorganizatorem 79 wydarzeń kulturalnych. Były one oczywiście bardzo różnorodne. Były m.in. pikniki, koncerty, występy, spektakle, konkursy, wystawy, bale, spotkania, wyjazdy. Odbywały się zarówno dla kilkusetosobowej widowni, jak i dla kilkunastu osób. Występowali profesjonalni artyści, jak i uczniowie szkół podstawowych. Podczas koncertów wykonywano utwory muzyki klasycznej, religijnej, operetkowej, musicalowej, patriotycznej, chóralnej, marszowej, ludowej jak również rockowej, discopolowej, biesiadnej, pop i rap. Dla każdego było więc coś miłego. A że rok 2023 minął - pora do podsumowań. Oto nasze GOKSiR-owskie kulturalne TOP 10. To oczywiście bardzo subiektywna lista, którą należy traktować bardziej jako miłą zabawę niż bardzo poważne zestawienie.
KULTURALNE TOP 10 GOKSiR Trąbki Wielkie 2023
1. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Trąbki Wielkie, Hala Sportowa, 6.05.
Dzień 6 maja 2023 roku przejdzie do historii Gminy Trąbki Wielkie. Wtedy to miało miejsce wielkie wydarzenie kulturalne.  W Hali Sportowej w Trąbkach Wielkich wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny!!! I to w ramach jubileuszowej trasy koncertowej z programem pt.: „A to Polska właśnie”. Artyści zaprezentowali widzom najpiękniejszy repertuar ze swojego 70 – letniego dorobku, który stanowi już kanon polskiego tańca narodowego i ludowego. Zespół wystąpił w składzie 120 artystów orkiestry, baletu i chóru. Przepiękne stroje w jakich występowali swoją przebogatą kolorystyką i formą perfekcyjnie oddawały nastrój wykonywanych utworów. A były to stroje: rozbarskie, opolskie, Beskidu Śląskiego, podhalańskie, kurpiowskie i krakowskie. W programie nie zabrakło ponadczasowych utworów np.: ,,Karolinka”, „Starzyk”, ,,Szła dzieweczka”, ,,Gdybym to ja miała” czy „Głęboka studzienka”. Artyści zaprezentowali także piękne tańce np. trojak, taniec chustkowy, polka beskidzka, tańce podhalańskie, polonez z filmu „Pan Tadeusz”, kujawiak, oberek i krakowiak. Podczas tańców podziwiać można było wielokrotnie niezwykłą sprawność tancerzy.
Była to prawdziwa 1,5 godzinna uczta dla oka i ucha. Po każdym utworze, a często nawet i w trakcie, rozlegała się burza braw zachwyconej publiczności, która wypełniła Halę Sportową. Koncert zakończył się owacją na stojąco i Zespół został „zmuszony” do bisów.

2. Koncert Edzio Rap, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 20.01.
GOKSiR i GBP, w okresie ferii, przygotowali dla dzieci i młodzieży wiele atrakcyjnych wydarzeń. Wszystkie jednak przebił Koncert Edzia Rap. Odbył się on w zmodernizowanej Sali widowiskowej GOKSiR, która zapełniona była po brzegi. Tłum młodych fanów entuzjastycznie reagował na wszystkie utwory śpiewane przez Edzia, np. „Kubki z lodem” czy „Chciałbym dojrzeć”. Najbardziej jednak wtedy kiedy otrzymywał od publiczności trzy słowa i następnie z nimi freestylował. Tym bardziej, że często odnosił się w nich do nazwy miejscowości, w której występował, śpiewając np. „przejąłem całe Trąbki Wielkie”. Po Koncercie jeszcze długo ustawiała się kolejka fanów czekająca na możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze swoim idolem lub otrzymania od niego autografu.

3. Misterium Bożonarodzeniowe „Moje Betlejem” z repertuaru Zespołu Skaldowie, Kłodawa, kościół, 14.01.
Publiczność dopisała – w kościele nie było wolnych miejsc. Na pewno dlatego, że wysłuchanie Misterium pod względem artystycznym i duchowym jest niezwykłym przeżyciem. Również dlatego, że śpiewał i grał na pianinie autor muzyki, wokalista Zespołu Skaldowie, Jacek Zieliński. Ważną postacią tego wydarzenia był kolejny Skald Jan Budziaszek, który nie tylko grał na perkusji, ale także w przerwach między pastorałkami przedstawiał swoje refleksje o życiu, ludziach, Bogu i religii. Trzecim członkiem Zespołu Skaldowie, ale już z nowego składu, był syn Jacka – Bogumił Zieliński grający na gitarze. Towarzyszyła im Orkiestra Kameralna Symfoników Gdańskich i Chór Miasta Pruszcz Gdański „Espectro” z dyrygentką Joanną Pestka-Mierzwą oraz z solistką Małgorzatą Szczypiorską, która w tytułowym utworze zastąpiła Jacka Zielińskiego. Wykonano nie tylko utwory z Misterium. Artyści wykonali także utwór z wcześniejszego repertuaru Skaldów – kolędę „Ciemno tej nocy betlejemskiej było”. Natomiast na bis jedne z największych przebojów Skaldów: „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Prześliczna wiolonczelistka” i „Z kopyta kulig rwie”. Na zakończenie zaś, na prośbę Prezesa Fundacji Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek” Władysława Ornowskiego, z dedykacją dla Ukrainy - „Życzenia z całego serca”. Po Koncercie widzowie zebrani w kościele nie szczędzili braw dla wykonawców szczęśliwi, że mogli wziąć udział w tak pięknym Wydarzeniu.

4. Koncert Zespołu Bayera, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 10.09.
Gwiazdą Biesiady Dożynkowej był Zespół Bayera. Publiczność, na wypełnionym po brzegi Placu Herbowym,  żywiołowo reagowała na wszystkie przeboje śpiewane przez Radka Kudelskiego, ale najbardziej, gdy wykonywane były „Obrączki szczerozłote” i „Popłyniemy”. Niektórzy z widzów mieli możliwość zaśpiewać na scenie razem ze swoim idolem.

5. Spektakl pt. „Wróć do Sorrento – recital o życiu Anny German”, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 18.03.
W spektaklu wystąpiło dwoje znakomitych młodych artystów: wcielająca się w postać Anny German Marta Wieczorkiewicz i pianista Mateusz Buse. Aktorka i piosenkarka w jednej osobie przed występem mówiła: ”Chciałabym tym spektaklem wskrzesić pamięć o wielkiej artystce, tak jak to było przed laty podczas premiery serialu o jej życiu”. I to się jej na pewno udało. Były piosenki piosenkarki, ale i opowieści o jej życiu, i karierze artystycznej. A na koniec owacje na stojąco i dwa bisy, najpierw "Człowieczy los", a potem "Ciao Amore Ciao". Publiczność była zachwycona.

6. Występ tercetu Diamond Skull, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 8.09.
DJ-ka Karolina, wokalistka Paula i grająca na elektrycznych skrzypcach Miriam, czyli Zespół Diamond Skull wystąpił na spotkaniu delegacji gmin: Trąbki Wielkie i Uehlfeld. Muzykę zaprezentowały różnorodną. Było i latino, klubowe hity i mocne rockowe brzmienia. Wszyscy świetnie się bawili przy tej muzyce.


7. Koncert Zespołu Switch Mode, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 10.09.
Zespół Switch Mode, składający się z trzech muzyków grających na: skrzypcach elektrycznych, wiolonczeli elektrycznej i perkusji wystąpił podczas Biesiady Dożynkowej. Był to niezwykle elektryzujący występ, a wykonaniem przeboju Zespołu Europe  „The Final Countdown” chyba wszyscy widzowie byli zachwyceni.

8. Recital pianistki Lilii Muzyczuk, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 8.03.
Z okazji Dnia Kobiet w Sali GOKSiR wystąpiła ukraińska pianistka Lilia Muzyczuk z programem pt. „Podróż pewnej kobiety”. Zagrała ona utwory klasyczne np. Fryderyka Chopina i Ludwika van Beethovena, popularne np. ”Love Story" czy "Besame Mucho", a także ukraiński - „Szastia i dobra”, który nie tylko zagrała, ale i zaśpiewała. Na zakończenie wystąpiła ze swoim synem Timoszą. Nie obyło się bez bisu. Zagrała wtedy "Besame Mucho". Licznie zebrana publiczność nagrodziła jej występ brawami na stojąco, a Wójt Gminy Trąbki Wielkie – bukietem kwiatów i zestawem upominków.

9. Koncert Grupy Grających Przyjaciół Bóbr i Kos, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 25.11.
Koncert odbył się podczas Gali Konkursu plastyczno-literackiego „Srebrna Spinka”. Grupa Grających Przyjaciół "Bóbr i Kos" z Autorskiej Galerii Sztuki "Szary Ganek" z Pruszcza Gdańskiego wystąpiła w składzie: Dmitro Ulianov, Zbigniew Przekop i Wiesław Kulesza. Zaprezentowali oni utwory Bułata Okudżawy z tekstami w języku polskim. Były to utwory zarówno liryczne, jak i satyryczne. Wszystkie widzowie wysłuchali z uwagą, a na zakończenie nagrodzili Zespół gromkimi brawami.

10. Występ Alexxandry z Zespołem Na Dziś, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 12.02.
W Koncercie Walentynkowym przed publicznością zaprezentował się Zespół „Na dziś”. Śpiewała Alexxandra, a towarzyszyli jej dwaj muzycy: pianista Piotr Łopacki i saksofonista Michał Sasinowski. Wykonali oni utwory o miłości znane wszystkim np. „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Zawsze tam gdzie ty”, „Takie tango”, „Moja i twoja nadzieja”. Razem z nimi śpiewała publiczność, a przy piosence „Filmowa miłość” Zespołu Domino cała sala tańczyła i na koniec nagrodziła Zespół burzą braw na stojąco. Widać było, że widzowie z przyjemnością spędzili czas na Koncercie.

Tak wygląda nasza lista kulturalnych wydarzeń-przebojów. A jak wyglądałaby taka lista ustalona przez Państwo i jakie są Państwa oczekiwania kulturalne od GOKSiR w 2024 roku? Opinie i uwagi na te tematy prosimy przesyłać na nasz adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 31 stycznia br. Wśród wszystkich, którzy odpowiedzą na nasz apel rozlosujemy nagrodę.
  KULTURALNE PODSUMOWANIE 2023 ROKU W GOKSIR
 
     
Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN