W 2021, podobnie jak i w 2020, działalność kulturalna była ograniczona. Mimo to odbyło się 30 występów, 23 wycieczki, 9 konkursów i 2 wystawy. Tak więc podobnie jak w poprzednich latach postanowiliśmy sporządzić nasze GOKSiR-owskie kulturalne TOP 10. To oczywiście bardzo subiektywna lista, którą należy traktować bardziej jako miłą zabawę niż bardzo poważne zestawienie.

KULTURALNE TOP 10 GOKSiR Trąbki Wielkie 2021

1. 12.09., Koncert Zespołu Long & Junior
Zespół grający muzykę z pogranicza disco polo i dance, obchodzący w 2020 roku 20-lecie pracy artystycznej, był „Gwiazdą” tegorocznej Biesiady Dożynkowej. Wystąpił na scenie usytuowanej na Placu Herbowym w Trąbkach Wielkich.
Fani tego rodzaju muzyki byli bardzo usatysfakcjonowani, gdyż usłyszeli największe przeboje Zespołu m.in.: ”Kolorowa sukienka”, „Tańcz, tańcz, tańcz” czy „Osiemnastka”. Reagowali na nie z ekscytacją.

2. 21.06., Międzynarodowy Konkurs Trąbkowy „Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich”
Odbył się po raz 6, ale po raz 2. w formule via net. Uczestniczyło w nim 141 osób. Po raz pierwszy wśród nich znalazły się osoby nie tylko z Polski i z Europy, ale także z Azji. Byli to 4 Chińczycy. Oprócz nich z zagranicy wystartowali jeszcze Hiszpan i Słoweniec. Polacy reprezentowali aż 61 szkół muzycznych i 12 województw. Jurorami byli: dr Kamil Kruczkowski (Polska), Joaquín Mompó Real (Hiszpania) i Filip Draglund (Szwecja). I to oni zadecydowali o werdykcie. Grand Prix Konkursu zdobył Franciszek Kaczyński z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 3 we Wrocławiu.

3. 25.10., Występ Zespołu „Switch Mode"
Zespół wystąpił podczas Gali Gminnego Konkursu Kronikarskiego „O Gęsie Pióro” w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich. Trzej muzycy grający na: skrzypcach elektrycznych, wiolonczeli elektrycznej i zestawie perkusyjnym wykonali zarówno aranżacje słynnych coverów, jak i autorskie kompozycje. Po każdym utworze słuchacze nagradzali ich gromkimi brawami.

4. 30.09., Akcja „Trąbki Wielkie na całym świecie”
Akcja polegała na przysyłaniu zdjęć z różnych zakątków świata przez mieszkańców i sympatyków Gminy Trąbki Wielkie, na których byli oni w koszulkach z napisem „Trąbki Wielkie są na Pomorzu”. Nadesłano 89 zdjęć, na których prezentowało się 56 osób. 24 zdjęcia nadesłano z zagranicy. Wśród nich były m.in. zdjęcia z Chin laureatów Międzynarodowego Konkursu Trąbkowego „Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich”. Pozostałe wykonane były w następujących krajach: Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Turcja, Ukraina i Włochy. Spośród wszystkich wylosowane zostały trzy osoby (Irena Drożyńska z Ełganowa, Renata Golińska z Sobowidza i Sławomir Szeffs z Sobowidza), które nagrodzone zostały zestawami gadżetów Gminy Trąbki Wielkie.

5. 21.12., Występ Przemysława Radziszewskiego
Występ odbył się w Auli Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich. Wokaliście akompaniował na pianinie Michał Olejnik. Zaprezentowali oni najpiękniejsze polskie kolędy, utwór z repertuaru Czerwonych Gitar „Dzień jeden w roku”, a także jedną kolędę w języku hiszpańskim. Na słuchaczach wywarli duże wrażenie.

6. 10.12., Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „Srebrna Spinka”
Konkurs miał na celu zachęcenie amatorów (minimalny wiek to 16 lat) i profesjonalnych artystów do przyjrzenia się bogactwu historii gmin: Pelplin, Skarszewy i Trąbki Wielkie. Wielkie historyczne wydarzenia czy osobowości, zabytki architektoniczne, jak i małe, rodzinne skromne pamiątki miały być osnową dla autorów do stworzenia pracy konkursowej: plastycznej lub literackiej. Finisaż Konkursu odbył się w Galerii „Szary Ganek” w Pruszczu Gdańskim. Pierwsze miejsce w części plastycznej zdobyła Aleksandra Kasperuk. Warsztaty Haiku ABC zdobyły natomiast pierwsze miejsce w części literackiej.
7. 12.09., Występ Zespołu Wykrętasy
Zespół wystąpił na scenie usytuowanej na Placu Herbowym w Trąbkach Wielkich podczas Biesiady Dożynkowej. Składał się czterech członków grających na trąbce, skrzypcach, akordeonie i klarnecie. Wszyscy pochodzą z Ukrainy ze Lwowa. Ich wirtuozerskie wykonanie znanych wszystkim utworów zachwyciło publiczność.


8. 18.06., Wystawa „Macierz Szkolna. Przedwojenna Oświata Polska w dzisiejszej Gminie Trąbki Wielkie”
Jej wernisaż odbył się w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich. Na 13 tablicach, autorzy wystawy Bartosz Gondek oraz Marek Kozłow, przedstawili zarys historyczny tworzenia się, jak i działalności, polskich placówek szkolnych w Trąbkach Wielkich i Ełganowie. Najcenniejszym eksponatem wystawy był sztandar Szkoły Polskiej Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Ełganowie. Poza tym w dwóch gablotach zaprezentowane zostały przedwojenne pamiątki, np. Biuletyn wydany z okazji 15-lecia Macierzy Szkolnej w Gdańsku czy świadectwa szkolne.

9. 12.09., Występ Zespołu Trafione Trio
Zespół wystąpił na scenie usytuowanej na Placu Herbowym w Trąbkach Wielkich podczas Biesiady Dożynkowej. Składał się z dwóch skrzypaczek, w tym jednej śpiewającej i akordeonisty. Zaprezentowali oni muzykę rozrywkową i filmową. Publiczność nie szczędziła im braw.


10. 25.10., Gminny Konkurs Kronikarski „O Gęsie Pióro”
Do Konkursu zgłoszonych zostało 14 kronik z 2020 roku, a więc wyjątkowego ze względu na pandemię roku, które opracowywało 18 osób (16 kronikarek i 2 kronikarzy). Oceny kronik, w trzech kategoriach, dokonali członkowie 5-osobowej Komisji Konkursowej. Werdykt Komisji był następujący:
- w kategorii kronik sołeckich najlepszą okazała się Kronika Sołectwa Sobowidz, której autorką jest Anna Karkocha,
- w kategorii kronik szkolnych i instytucji samorządowych wygrała Kronika Szkoły Podstawowej w Mierzeszynie opracowana przez Ewę Cerkowniak,
- w kategorii kronik organizacji pozarządowych zwyciężyła Kronika Klubu Seniora „Zawsze Młodzi” z Trąbek Wielkich, którą wykonali: Dominika Kempa, Paula Gostomska i Wiesław Kempa.

Tak wygląda nasza lista kulturalnych wydarzeń-przebojów 2021 roku. Cały czas liczymy, że jeszcze w tym roku sytuacja pandemiczna poprawi się i będziemy mogli już normalnie funkcjonować organizując wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
  KULTURALNE PODSUMOWANIE 2021 ROKU W GOKSIR
 
     
Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN