Już tradycyjnie, w drugą niedzielę września, czyli w tym roku - 12 września, odbędą się Dożynki Archidiecezjalno-Samorządowe. Miejscem głównych uroczystości będzie plac przy Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trąbkach Wielkich. O godzinie 12.00 rozpocznie się tam Msza św. koncelebrowana przez kapłanów przybyłych z pielgrzymkami z parafii dekanatów: Trąbki Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki którą przewodniczył będzie ks. Infułat Henryk Kilaczyński. Rozstrzygnięty będzie wtedy konkurs koron żniwnych.
Po nabożeństwie ok. godz. 13.15 odbędzie się procesja z wieńcami dożynkowymi na Stadion.

Procesja prowadzona będzie przez Gminną Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pinczynie.
Ma ona szeroki wachlarz utworów od Abby po Mozarta, od samby po walce, utwory od XIX w. po rok 2021, ale również marsze i pioseneczki. Wspomnienia o Orkiestrze Dętej z Pinczyna sięgają już czasów przedwojennych. Podczas wojny jej działalność została zawieszona. W 1991 roku Wacław Ossowski w roli kapelmistrza reaktywował jej działalność przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pinczynie. Pełny skład Orkiestry liczy 27 osób, ale jest on ruchomy ze względu na system pracy czy studia muzyków. Orkiestra uświetnia imprezy gminne, jak i kościelne, reprezentuje Region Kociewia na licznych festiwalach i przeglądach orkiestr, gra na urodzinach, Dniu Babci, rocznicach ślubów, ale i serenada pod oknem ukochanej też Orkiestrze nie straszna. Z ostatnich osiągnięć Orkiestry należy wymienić
- III miejsce i brązowy Florian podczas III Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych Gniewino 2016,
- II miejsce i srebrny Florian podczas IV Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych Lipusz 2017,
- nominacja do Kociewskiego Pióra 2017 w kategorii Animacja Kultury Zbiorowo,
- prowadzenie przemarszu z okazji „Światowego Dnia Kociewia" w trakcie Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku w 2018 roku.

Uroczyste otwarcie Biesiady Dożynkowej planowane jest na 13.30.

Następnie, o godzinie 13.45 na scenie zaprezentują się dzieci z Przedszkola w Trąbkach Wielkich, Szkoły Podstawowej w Sobowidzu, Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich. Po nich zaśpiewa absolwentka Szkoły Podstawowej w Czerniewie Anna Pelewska przy akompaniamencie Michała Olejnika.

O godzinie 15.15 zaprezentowany zostanie program dla dzieci pt. „Czarodziejski świat cyrku” w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej „Holidey” z Łodzi. Będzie wtedy m.in.: ślimak, hula hop, dużo iluzji. Po występie na scenie odbędą się animacje przed sceną, malowanie buziek dzieciom,
skręcanie baloników, robienie tatuaży i warkoczyków.


O godzinie 16.15 rozpoczną się występy zespołów z Gminy Leżajsk: Zespół Śpiewaczy „Wierzawianie” z Wierzawic i Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Brzozoki” z Brzózy Królewskiej.
Ten pierwszy został założony w 2000 roku. Działa przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar pieśni ludowych, biesiadnych i obrzędowych. Źródłem repertuaru jest ustna tradycja ludowa oparta głównie na przekazach rodzinnych. Tajemnica żywotności i sukcesy Zespołu tkwią w połączeniu żywej obecności tradycji, dużej pasji oraz ciekawości świata i ludzi.
Ten drugi zaś powstał w 2003 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Brzózie Królewskiej. Bierze udział w przeglądach, spotkaniach, pielęgnuje tradycje pokazując młodemu pokoleniu dawne obrzędy i zwyczaje. W swoim repertuarze ma także scenki kabaretowe.

O godzinie 16.50 przewidziane jest wręczenie nagród w Gminnym Konkursie „Piękna Wieś Pomorska”. Za zajęcie I miejsca na szczeblu gminnym w kategorii „Wieś” Sołectwo Kaczki otrzymają dyplom i talon o wartości 1500,00 zł. Natomiast wyróżnienie w tej samej kategorii przyznane zostało Sołectwu Gołębiewko. Przedstawicielka tego Sołectwa otrzyma dyplom i talon o wartości 500,00 zł.

Fani Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf Gminy Trąbki Wielkie z Trąbek Wielkich mogą szykować się na godzinę 17.00. Wtedy to 15 panów ćwiczących na co dzień w GOKSiR zaśpiewa doskonale znane wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej. Kierownikiem zespołu jest Ryszard Budzyński, a dyrygentem - Jerzy Stelmański.

O 18.00 zaprezentuje się Zespół Wykrętasy. Na naszej scenie wystąpi trzech muzyków grających na: trąbce, klawiszach i akordeonie. Są to absolwenci Wyższej Szkoły Muzycznej we Lwowie. Grają oni muzykę estradową, jazzową, klasyczną i ludową. Występowali nie tylko na Ukrainie, ale także w Bułgarii, Słowacji, Hiszpanii i Polsce.

Na 18.30 zaprosimy fanów muzyki rozrywkowej i filmowej. Taki rodzaj muzyki zaprezentuje wtedy Zespół „Trafione Trio”. Tworzy go trójka przyjaciół: dwie skrzypaczki, z których jedna śpiewa i akordeonista.

Na 19.30 publiczność czekała będzie z zapartym tchem. Wtedy to rozlosowane zostaną nagrody główne w loterii fantowej GOKSiR. Będzie wtedy można wygrać m.in. rower - nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola,  hulajnogę - nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniewa Leszczyńskiego, pluszowego misia Gustawa o wysokości 190 cm - nagrodę Posłanki Magdaleny Sroki, mikrofalówkę Whirlpool - nagrodę Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kłodawie, wieżę Panasonic - nagrodę Centrum Stomatologii Nowoczesnej AS Sprusińscy z Trąbek Wielkich, bon upominkowy na kurs języka angielskiego o wartości 300 zł - nagrodę Centrum Języków Obcych - Leo w Pruszczu Gdańskim, maszynkę do mięsa Zelmotor - nagrodę Radnego Powiatu Gdańskiego Józefa Sroki, 3 zestawy po 4 krzesła - nagrodę Fundacji Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek”, koszulkę byłego piłkarza Lechii Gdańsk João Nunesa obecnie grającego w węgierskim Puskas Akademia FC - nagrodę Firmy Jurgi-Bud z Trąbek Wielkich, talon o wartości 200 zł do wykorzystania w Restauracji „Hilary - Gościniec dla Przyjaciół” w Kleszczewie. Zapewniamy, że nie są to wszystkie nagrody główne.

O 20.00 wystąpi Gwiazda tegorocznej Biesiady Dożynkowej. Jest nią Zespół Long & Junior. W tym roku obchodzi on 20-lecie pracy artystycznej. Koncert z tej okazji odbył się tydzień temu (!!!) w Świętochłowicach skąd pochodzą członkowie zespołu: Jarosław Grzesista („Long”) i Michał Jeleń („Junior”). Wykonują oni muzykę z pogranicza disco polo i dance. Najbardziej znane utwory Zespołu mają miliony odsłon na youtubie np.: „Kolorowa sukienka” (88,9 mln), „Tańcz, tańcz, tańcz” (79,6 mln), „Bądź moją królową” (52,5 mln), „Piosenka dla dziewczyny” (15,8 mln), „Lubię to się bawię” (13,1 mln), „Bądź przy mnie blisko” (12,1 mln)

Biesiada Dożynkowa zakończy się o godzinie 21.00.

Imprezami towarzyszącymi Biesiadzie będzie loteria fantowa zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich. Przygotowanych zostanie 800 losów w cenie 5 zł, które będzie można kupić w namiocie zainstalowanym na stadionie. Oczywiście każdy los wygrywa, a do tego będzie można wygrać jedną z wielu cennych nagród głównych. Dochód z loterii przeznaczony zostanie na szczytny cel, czyli na rehabilitację chorego na rdzeniowy zanik mięśni 5-letniego Nataniela Dąbrowskiego z Łaguszewa.

Odbędzie się akcja "Sadzonki za odpady". Polega ona na tym, że każdy kto przyniesie odpady, czyli: 10 puszek aluminiowych albo 10 opakowań szklanych albo 10 butelek PET albo 10 baterii/akumulatorków albo 5 żarówek/świetlówek albo 5 kg makulatury albo 1 szt. drobnego sprzętu elektrycznego otrzyma jedną sadzonkę do posadzenia we własnym ogródku.

Z kolei na Orliku, na boisku do koszykówki, w godzinach 14.00 - 19.00 odbędą się 17. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w strzelectwie.
Zawody odbędą się w 8 kategoriach wiekowych:
a) młodziczki i młodzicy (rocznik 2008 - 2005),
b) juniorki i juniorzy (rocznik 2004 - 2001),
c) seniorki i seniorzy (rocznik 2000 - 1957),
d) weteranki i weterani (rocznik 1956 i starsi).
Strzelanie odbywać się będzie z karabinku pneumatycznego z odległości 10 m. Zawodniczki i zawodnicy oddadzą najpierw po 3 strzały próbne, a następnie do tej samej tarczy kolejnych 7 strzałów. Wszystkie 10 strzałów liczyć się będzie do klasyfikacji.

Podczas Dożynek będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19. Nie musisz się rejestrować, umawiać czy szukać przychodni z wolnym terminem. Tylko przyjdź!

Na stadionie będzie także funkcjonował Spisobus. Będzie tam można wypełnić swój obowiązek w ramach Narodowego Spisu Powszechnego i odebrać upominek. Oprócz tego będzie można tam zrobić sobie zdjęcie w fotobudce, a także zagrać w zośkę, w  klasy i rzucać do celu.

Strażacy z OSP Rościszewo zaprezentują na korcie tenisowym (za Orlikiem) pokazy ratownictwa.
Odbędą się one o 16.00 i 18.00. Będą także prezentowane (obok Hali Sportowej) wozy strażackie wszystkich gminnych jednostek.

Różnorodne stoiska zapewnią sporo radości i zadowolenia. Będą stoiska wielu instytucji np. Gminy Trąbki Wielkie, Pomorskiej Izby Rolniczej, Poczty Polskiej, Nadleśnictwa Kolbudy, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Wojskowej Komendy Uzupełnień. Będą stoiska z gastronomią m.in. KGW Gołębiewko i Sołectwa Sobowidz. Będzie także okazja skosztować darmową grochówkę.
Na dzieci oczekiwać będą urządzenia rekreacyjne (Wesołe Miasteczko). Na pewno długie kolejki utworzą się przy bezpłatnych atrakcjach: wykonywaniu garnków i malowaniu twarzy.
Serdecznie zapraszamy.

A oto program Dożynek:
12.00 Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Maryjnym
13.15 Przemarsz na stadion
13.30 Uroczyste otwarcie Biesiady Dożynkowej
13.45 Występ dzieci i młodzieży z gminnych szkół
15.15 Program dla dzieci Czarodziejski świat cyrku
16.15 Występ zespołów z Gminy Leżajsk
16.50 Wręczenie nagród w Konkursie „Piękna Wieś Pomorska”
17.00 Występ Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf Gminy Trąbki Wielkie
18.00 Występ zespołu Wykrętasy
18.30 Występ Zespołu Trafione Tro
19.30 Losowanie nagród głównych w loterii fantowej
20.00 Występ zespołu ALIBI
21.00 Zakończenie Biesiady

Organizatorzy:
Gmina Trąbki Wielkie, GOKSiR, GBP

Patronat Honorowy:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Patronat:
Pomorska Izba Rolnicza

Sponsorzy i partnerzy
Bank Spółdzielczy z Pruszcza Gdańskiego,
Nadleśnictwo Kolbudy,
Centrum Stomatologii Nowoczesnej AS Sprusińscy Trąbki Wielkie
Oceanic SA Sopot
Fundacja Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek” Gdańsk
Leo - Centrum Nauki Języków Pruszcz Gdański
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Kłodawie
Gminny Ośrodek Zdrowia w Trąbkach Wielkich
Wszystkon Bydgoszcz
Piekarnia „Sobowidz” w Różynach
Elnaft Trąbki Wielkie
Przedszkole w Trąbkach Wielkich
Szkoła Podstawowa w Trąbkach Wielkich
Szkoła Podstawowa w Sobowidzu
Ochotnicza Straż Pożarna w Trąbkach Wielkich
Ochotnicza Straż Pożarna w Sobowidzu
Ochotnicza Straż Pożarna w Rościszewie
Ochotnicza Straż Pożarna w Ełganowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Mierzeszynie
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Trąbkach Wielkich
Jurgi-Bud Trąbki Wielkie
Postołowo Golf Club

Patroni medialni:
Radio Plus, północna.TV, Panorama Pomorza Flash, Głos Trąbecki
  12.09.2021 DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO SAMORZĄDOWE
 
     
Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN