W 2019 roku Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich był organizatorem lub współorganizatorem 65 wydarzeń kulturalnych. Były one oczywiście bardzo różnorodne. Były koncerty, występy, spektakle, konkursy, wystawy, bale, spotkania i wyjazdy. Odbywały się zarówno dla kilkusetosobowej widowni, jak i dla kilkunastu osób. Występowali profesjonalni artyści, jak i uczniowie szkół podstawowych. Podczas koncertów wykonywano utwory muzyki klasycznej, religijnej, operetkowej, musicalowej, patriotycznej, chóralnej, marszowej, ludowej jak również kabaretowej, rockowej, discopolowej, biesiadnej i gospel. Dla każdego więc było coś miłego. A że koniec roku skłania do podsumowań, oto nasze GOKSiR-owskie kulturalne TOP 10. To oczywiście bardzo subiektywna lista, którą należy traktować bardziej jako miłą zabawę niż bardzo poważne zestawienie.

Kulturalne TOP 10 – GOKSiR Trąbki Wielkie 2019

1. Koncert Zespołu Golec uOrkiestra, Trąbki Wielkie, stadion, 15 czerwca
Zespół Golec uOrkiestra był „gwiazdą” 15. Biesiady „Trąbki w Trąbkach”. W czasie koncertu bracia Golcowie oraz towarzyszący im muzycy zaprezentowali wszystkie najważniejsze utwory i największe przeboje ze swego dotychczasowego dorobku artystycznego, a to dlatego, że zespół przyjechał do Trąbek Wielkich w ramach trasy koncertowej podsumowującej 20-lecie działalności. Bliźniacy, puzonista Paweł i trębacz Łukasz, znakomicie poprowadzili estradowe show. Nic więc dziwnego, że koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność klaszczącą i …śpiewającą.

2. Koncert Zespołu Czerwony Tulipan, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 9 marca
Koncert Zespołu „Czerwony Tulipan” odbył się tuż po Dniu Kobiet. Był to prawdziwy show. Były piosenki poetyckie wprowadzające w stan zadumy, dające do myślenia piosenki zaangażowane i piosenki kabaretowe rozśmieszające publiczność do łez. Były także wirtuozerskie popisy gitarowe. Widzowie nie szczędzili braw po każdym utworze, a przy niektórych włączali się do śpiewania. „Zmusili” Zespół do 3-krotnego bisowania, a na zakończenie zgotowali Artystom owację na stojąco. Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol wykorzystał okazję i wszystkie panie, które były na koncercie obdarował z okazji Dnia Kobiet …czerwonymi tulipanami.

3. Koncert duetu Stroynowski – Diakun, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 12 lipca
Występ dwóch znakomitych muzyków: pianisty Tomasza Stroynowskiego i skrzypka Tomasza Diakuna uświetnił spotkanie przedstawicieli gmin: Uehlfeld i Trąbki Wielkie. Zagrali oni zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe. Wirtuozerskie wykonanie utworów zachwyciło publiczność. Po każdym utworze otrzymywali oni burzę braw.

4. Koncert „Moje Betlejem”, Postołowo, kościół, 26 stycznia
Wykonawcami Misterium „Moje Betlejem” byli: Młodzieżowy Chór Pruszcza Gdańskiego pod dyrekcją Joanny Pestki oraz Orkiestra Kameralna Symfoników Gdańskich z gościnnym udziałem perkusisty legendarnego zespołu Skaldowie i świeckiego rekolekcjonisty Jana Budziaszka oraz syna Jacka Zielińskiego – gitarzysty Bogumiła Zielińskiego.
Jan Budziaszek, przez cały Koncert, pomiędzy kolejnymi pastorałkami, przedstawiał swoje refleksje o życiu, ludziach, Bogu i religii. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania.

5. Pobicie Rekordu Polski w jednoczesnej grze na trąbkach, Trąbki Wielkie, stadion, 15 czerwca
Podczas 15. Biesiady „Trąbki w Trąbkach” pobity został Rekord
Polski w kategorii najwięcej osób grających na trąbkach jednocześnie. Wynosi on obecnie 113 trębaczy. W biciu Rekordu uczestniczyli trębacze startujący w Konkursie Trąbkowym „Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich”, ich nauczyciele, jurorzy i członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu, studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także trębacze z zespołów występujących podczas Biesiady: Gdańsk Junior Brass oraz z Młodzieżowej Orkiestry Gminy Sierakowice. Wielu przyjechało z różnych stron Pomorza.  Wykonali oni Hejnał Gminy Trąbki Wielkie. Chórem trąbek dyrygował i jednocześnie grał na trąbce znakomity trębacz-solista z Izraela Tamir Akta, który był jednocześnie Przewodniczącym Jury Konkursu „Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich”. Nad prawidłowością bicia Rekordu Polski czuwała przedstawicielka Biura Rekordów z Poznania Paulina Kamińska. Wszyscy trębacze byli zadowoleni, że uczestniczyli w tym wydarzeniu. Tym bardziej, że każdy z nich tuż przed występem otrzymał z rąk Wójta okazały pamiątkowy medal.

6. Koncert Zespołu „Niespodzianka”, Trąbki Wielkie, Aula Szkoły Podstawowej, 6 stycznia
Koncert odbył się w trakcie spotkania opłatkowego rolników i przedsiębiorców z Gminy Trąbki Wielkie. Zespół wystąpił w składzie: Agnieszka Wojtas (śpiew), Ewelina Szulc (fujarka, śpiew), Roman Chojnacki (skrzypce, bębny) i Tomasz Stroynowski (prowadzenie, fortepian). Zaprezentowali oni głównie kolędy, ale nie tylko. Niektóre były wykonywane wspólnie z zaproszonymi z widowni osobami. Po każdym utworze artyści zbierali burzę braw, ale najdłużej publiczność oklaskiwała Zespół po finałowym wykonaniu „Kolędy dla nieobecnych”.

7. Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kacper i Lenka”, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 8 września
Prawie 50 osób z Zespołu działającego przy Szkole Podstawowej w Niezabyszewie uświetniło Biesiadę Dożynkową. Zaprezentowały one tańce, piosenki i zabawy kaszubskie okraszone żywą muzyką i przystrojone regionalnymi strojami w programie pt. „Za co Maćku”.

8. Występ Zespołu Gdańsk Junior Brass, Trąbki Wielkie, stadion, 15 czerwca
Występ odbył się w trakcie 15. Biesiady „Trąbki w Trąbkach”.
Formacja (4 trąbki, 3 rogi, 4 puzony, tuba, perkusja, fortepian) pod kierownictwem znanego muzyka Tadeusza Kassaka zaprezentowała zarówno powszechnie cenione dzieła muzyki klasycznej, jak i znane przeboje muzyki popularnej, w tym wiele piosenek, aranżacji tematów jazzowych, filmowych, a także piosenek doskonale znanych z filmów animowanych.

9. Występ Zespołu Dwa Plus Dwa, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 8 września
Zespół pochodzący ze Starogardu Gdańskiego był gwiazdą Biesiady Dożynkowej. Na scenie obok wokalistki wystąpiło trzech muzyków i dwie tancerki. Zaprezentowali oni przeboje autorskie i hity muzyki disco. Fani tego rodzaju muzyki byli na pewno usatysfakcjonowani.

10. Występ uczestników sekcji piosenki estradowej, Mierzeszyn, świetlica, 27 czerwca
Dzieci i młodzież z sekcji piosenki estradowej działającej w GOKSiR wystąpili na koncercie podsumowującym ich półroczną pracę pod kierunkiem Eweliny Szulc i Tomasza Stroynowskiego. Koncert odbył się w wypełnionej po brzegi Świetlicy w Mierzeszynie. Śpiewano piosenki zarówno po polsku, jak i po angielsku.  Wszystkie, jak powiedział Tomasz Stroynowski, „poruszające struny ludzkiej wrażliwości”. Nie mogło także zabraknąć wspólnego śpiewania. Po każdym występie publiczność nie szczędziła braw, a na zakończenie występujący otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Tak wygląda nasza lista kulturalnych wydarzeń-przebojów. A jak wyglądałaby taka lista ustalona przez Państwo i jakie są Państwa oczekiwania kulturalne od GOKSiR w 2020 roku? Opinie i uwagi na te tematy prosimy przesyłać na nasz adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 31 stycznia br. Wśród wszystkich, którzy odpowiedzą na nasz apel rozlosujemy atrakcyjną nagrodę.

Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN