W 2018 roku Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich był organizatorem lub współorganizatorem 81 wydarzeń kulturalnych. Były one oczywiście bardzo różnorodne. Były koncerty, występy, spektakle, konkursy, wystawy, bale, spotkania i wyjazdy. Odbywały się zarówno dla kilkusetosobowej widowni, jak i dla kilkunastu osób. Występowali profesjonalni artyści, jak i uczniowie szkół podstawowych. Podczas koncertów wykonywano utwory muzyki klasycznej, religijnej, operetkowej, musicalowej, patriotycznej, chóralnej, marszowej, ludowej jak również kabaretowej, rockowej, discopolowej, biesiadnej i gospel. Dla każdego więc było coś miłego. A że koniec roku skłania do podsumowań, oto nasze GOKSiR-owskie kulturalne TOP 10. To oczywiście bardzo subiektywna lista, którą należy traktować bardziej jako miłą zabawę niż bardzo poważne zestawienie.

Kulturalne TOP 10 – GOKSiR Trąbki Wielkie 2018
1. Koncert Zespołu Marko Marković Brass Band, Stadion, Trąbki Wielkie, 9 czerwca
Zespół ten był Gwiazdą Biesiady „Trąbki w Trąbkach”. Jego członkowie rozpoczęli od spokojnych utworów, potem rozkręcali się, była „Mastika”, były znane przeboje, a zakończyli słynnym utworem „Kalashnikov”. Nie było nikogo kto siedział lub stał spokojnie słuchając ich muzyki. A była grupa fanów, która szalała pod sceną tańcząc i śpiewając z nimi piosenki. Wszyscy przekonali się także o wirtuozerskich umiejętnościach gry na trąbce Marko Markovicia. Nic więc dziwnego, gdy redaktor Wawrzyniec Rozenberg napisał w „Echu Pruszcza”, że „takiego koncertu jeszcze w Trąbkach Wielkich nie było”.

2. Koncert Cappelli Gedanensis, Trąbki Wielkie, Aula Szkoły Podstawowej, 2 września
Trzy godziny po wykonaniu światowej premiery kompozycji "Koncert na dwa flety i orkiestrę" Adama Sławińskiego w Gdyni, została ona także zaprezentowana w Trąbkach Wielkich!!! Solistami byli uznani fleciści: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, towarzyszyła im Cappella Gedanensis. Wykonawcy otrzymali moc oklasków. Specjalne podziękowania otrzymali oni od kompozytora, obecnego na koncercie, Adama Sławińskiego. Nie był to jedyny utwór tego koncertu. Artyści zagrali także utwory Franciszka Dopplera, Janusza Bieleckiego, Antonio Vivaldiego i Astora Piazzoli. Wszystkie wykonania były wirtuozerskie. Nic dziwnego, że nie obyło się bez bisów. Koncert ten na pewno na długo zapadnie w pamięci słuchaczy.

3. Pobicie Rekordu Polski w jednoczesnej grze na trąbkach, Trąbki Wielkie, Stadion, 9 czerwca
Ustanowiony w 2017 roku Rekord Polski w kategorii najwięcej osób grających na trąbkach jednocześnie, czyli 92 trębaczy, jest już nieaktualny. Został on pobity podczas 14. Biesiady „Trąbki w Trąbkach”. Wynosi on obecnie 102 trębaczy. Wielu przyjechało z różnych stron Pomorza. Wykonali oni Hejnał Gminy Trąbki Wielkie. Chórem trąbek dyrygował i jednocześnie grał na trąbce dr hab. Wacław Mulak z Akademii Muzycznej w Krakowie.

4. Koncert „Moje Betlejem”, Mierzeszyn, kościół, 20 stycznia
Koncert był owocem artystycznej współpracy pomiędzy Orkiestrą Kameralną Symfoników Gdańskich a Młodzieżowym Chórem Miasta Pruszcz Gdański z udziałem perkusisty legendarnego Zespołu Skaldowie – Jana Budziaszka. Artyści zaprezentowali pastorałki Skaldów do muzyki Jacka Zielińskiego i tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Oczywiście to nie wystarczyło przybyłej publiczności, która skutecznie, gorącymi brawami, zachęciła artystów do zaprezentowania także dwóch przebojów Skaldów. Jan Budziaszek przy okazji koncertu zaprosił publiczność do duchowej podróży odkrywającej istotę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawił urok Świąt wolnych od zgiełku, komercji i zbędnych elementów absorbujących naszą uwagę.

5. Koncert Federowicz-Stroynowski Duo, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 10 marca
Anna Federowicz zaśpiewała przy akompaniamencie Tomasza Stroynowskiego największe przeboje legendarnej Anny German: „Bal u Posejdona”, „Gori, gori moja zwiezda”, „Wróć do Sorrento”, „Tango d’amore”, „Człowieczy los” i „La Mamma”. Ale nie tylko - wykonała także m.in. utwory: Anny Jantar, Katarzyny Majdaniec, Nataszy Zylskiej, Haliny Kunickiej. Tym koncertem potwierdzili oni, że są znakomitymi artystami. Świadczyły o tym burze braw po każdym utworze i długa kolejka, już po koncercie, po płytę z dedykacją i autografami.

6. Pokaz filmów „Ostatni Mówią w Trąbkach Wielkich”, Trąbki Wielkie, Biblioteka Publiczna, 6 października
Kolejne odcinki filmowego cyklu „Ostatni Mówią w Trąbkach Wielkich” zaprezentowanymi publiczności to: odcinek nr 5 „Gdzie chleb tam ojczyzna”, nr 6 – „Co ty się czepiasz tej kobiety”, nr 7 – „Masz Ojca i Matkę czcić tak długo jak żyjesz na świecie” i nr 8 – „Tu moje miejsce”. Ich bohaterami są mieszkańcy naszej Gminy: Władysław Gajęcki z Domachowa, Mieczysława Stosio z Mierzeszyna, Helena Gordon z Warcza i Agata Halba z Trąbek Wielkich.  Opowiadali oni o trudnych czasach przed II Wojną Światową, okresie wojennym i powojennym. Z niektórych opowieści mogłyby powstać niezłe scenariusze filmowe.

7. Koncert Elżbiety Kruglik, Sobowidz, Biblioteka Publiczna, 28 listopada
Wieczór z poezją Romana Ciesielskiego uświetniła swoim występem Elżbieta Kruglik.  Okazało się, że utwory poety idealnie pasują do poezji śpiewanej, mimo, że jak stwierdził, był początkowo przeciwnego zdania. Przybyli na spotkanie przekonali się o tym słysząc wiersze autora w interpretacji Elżbiety Kruglik akompaniującej sobie na gitarze.

8. Koncert Jan Konop Big Band, Trąbki Wielkie, Stadion, 9 czerwca
Widzowie podczas Biesiady „Trąbki w Trąbkach” mogli później podziwiać kunszt artystyczny 18 muzyków z Zespołu Jan Konop Big Band. Muzyka, którą zagrali, to był w większości swing, muzyka, którą rozpropagowały właśnie orkiestry jazzowe – big bandy.

9. Występ Kabaretu pod Napięciem, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 9 września
Gwiazdą kabaretową Biesiady Dożynkowej był Kabaret Pod Napięciem, czyli Arkadiusz „pan” Pawłowski i Maciej Wójtewicz. Wystarczyło jak się pokazali i już publiczność była rozbawiona, a jak już coś powiedzieli to - „pękała” ze śmiechu. Skecze, improwizacje, piosenki, kontakt z publicznością to wszystko zadecydowało o udanym występie.

10. Występ Zespołu Alibi, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 9 września
Zespół Alibi był Gwiazdą Biesiady Dożynkowej. Siostry Aleksandra i Weronika szybko nawiązały kontakt z fanami i wprawiły ich w doskonały nastrój wykonując swoje największe przeboje: „Zdobędę Cię”, „Ty lubisz zołzy” i „Chcę Ciebie oczarować”. Były wspólne śpiewy, rzucanie płyt do publiczności, wymachiwanie rękami, tańce przed sceną, a po występie długie rozdawanie autografów i wspólne zdjęcia.

Tak wygląda nasza lista kulturalnych wydarzeń-przebojów. A jak wyglądałaby taka lista ustalona przez Państwo i jakie są Państwa oczekiwania kulturalne od GOKSiR w 2019 roku? Opinie i uwagi na te tematy prosimy przesyłać na nasz adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 31 stycznia br. Wśród wszystkich, którzy odpowiedzą na nasz apel rozlosujemy atrakcyjną nagrodę.

Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN