Już tradycyjnie, w drugą niedzielę września, czyli w tym roku - 9 września, odbędą się Dożynki Archidiecezjalno-Samorządowe. Miejscem głównych uroczystości będzie plac przy Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trąbkach Wielkich. O godzinie 12.00 rozpocznie się tam Msza św. koncelebrowana przez kapłanów przybyłych z pielgrzymkami z parafii dekanatów: Trąbki Wielkie, Kolbudy i Pruszcz Gdański, którą przewodniczył będzie ks. Arcybiskup Metropolita Gdański Leszek Sławoj Głódź. Rozstrzygnięty będzie wtedy konkurs koron żniwnych.
Po nabożeństwie ok. godz. 14.00 odbędzie się procesja z wieńcami dożynkowymi na Stadion.
Procesja prowadzona będzie przez Gminną Orkiestrę Dętą GOK Żukowo.


Powstała ona w 2003 roku przy OSP w Chwaszczynie. Od 2010 roku działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Żukowie.
Swoimi występami uświetnia uroczystości oraz imprezy o charakterze patriotycznym, religijnym i biesiadnym. Jest ona laureatką Pomorskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu w 2011 roku. W tym samym roku w Radiu Gdańsk nagrała płytę z coverami utworów rozrywkowych. Jej członkowie w większości pochodzą z Chwaszczyna i okolic. Obecnie Orkiestra liczy 15 członków. Kapelmistrzem jest Paweł Gruba.

Uroczyste otwarcie Biesiady Dożynkowej planowane jest na 14.15.

Potem, o godzinie 14.30, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, objętej Honorowym Patronatem przez Parę Prezydencką, kilka osób spośród gości dożynkowych przeczyta fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Następnie, o godzinie 14.45 ponownie, tym razem na scenie i w repertuarze rozrywkowym, wystąpi Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo.


O godzinie 15.15 zaprezentowany zostanie wesoły pokaz cyrkowy z elementami magii pełen interakcji z publicznością w wykonaniu grupy „Mosaic – cyrkowe atrakcje”. Nowoczesna forma pokazu oparta jest o sztuki performatywne takie jak teatr, taniec czy pantomima. W trakcie show wykorzystywane będą kombinacje wielu technik cyrkowych i rekwizytów, m.in.: żonglerkę, klaunadę, ekwilibrystykę, monocykle, elementy iluzji czy wirujące talerze.


O godzinie 15.45 rozpocznie się występ Zespołu Piosenki Biesiadnej Cantilenae. Pasja do muzyki rodząca się od młodych lat zaprocentowała i połączyła dziesięć zdolnych i kreatywnych dziewczyn tworząc Zespół, który działa przy Ośrodku Kultury w Dębnie w Gminie Leżajsk. Pierwszy ich występ odbył się w 2016 roku. Był to koncert poświęcony Janowi Pawłowi II  pt. „Św. Janowi Pawłowi II z miłości" który odbył się w kościele parafialnym. Po tym występie było wiele koncertów, zespół bardzo podobał się publiczności i był zapraszany na różne uroczystości, i to jeszcze bardziej zmobilizowało zespół do dalszej pracy i rozwoju.


Fani Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf z Trąbek Wielkich mogą szykować się na godzinę 16.15. Wtedy to 15 panów ćwiczących na co dzień w GOKSiR zaśpiewa doskonale znane wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej. Kierownikiem zespołu jest Ryszard Budzyński, a dyrygentem – Mateusz Kempa.


O 17.15 zaprezentuje się Zespół Stent. Istnieje od 3 lat. Występują w nim: Zbigniew Mytkowski i Marcin Schuchardt (mieszkaniec Kaczek). Zespół gra muzykę o szerokim repertuarze. Bierze udział w wielu imprezach plenerowych, jak i zamkniętych. Wykonuje zarówno własne kompozycje, jak i covery.


Gwiazdą kabaretową Biesiady Dożynkowej będzie Kabaret Pod Napięciem.
Powstał pod koniec 2011 roku w Gdańsku z inicjatywy Arkadiusza "Pana" Pawłowskiego. Oprócz założyciela, trzon grupy tworzą Maciej Wójtewicz i dźwiękowiec Michał Sidorkiewicz. KPN zaczynając siódmy rok scenicznej działalności ma za sobą stworzone trzy godzinne programy: „DZIEWIĘĆDZIESIĄT”, „Tour De Głupawka" i „Trzeba Zrobić Tak Żeby Było Dobrze I Haj$ Się Musi Zgadzać!", przedstawiane na ponad 200 występach na scenach w całej Polsce. Kabaret Pod Napięciem to wielokrotni laureaci nagród jury oraz publiczności. Arek i Maciek to dwie sceniczne osobowości, które wraz z pomocą przebojowego dźwiękowca Michała uwielbiają razem tworzyć coś z niczego, czy to po wielogodzinnych próbach, czy drogą improwizacji na scenie. Efekty często zaskakują ich samych, lecz niespożyta energia i tona pozytywnych emocji tworzą bardzo ciekawy, absurdalny obraz. Jak to wszystko wygląda na scenie? Zobaczcie sami!
Na scenie w Trąbkach Wielkich wystąpią oni o godzinie 18.15.
Miłośnicy śmiechu na pewno się nie zawiodą.


Na 19.15 publiczność czekała będzie z zapartym tchem. Wtedy to rozlosowane zostaną nagrody główne w loterii fantowej Parafialnego Zespołu Caritas. Będzie wtedy można wygrać m.in. nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola, czyli rower oraz nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniewa Leszczyńskiego – kuchenkę mikrofalową. Odbędzie się wtedy również licytacja piłki z autografami piłkarzy Lechii Gdańsk ofiarowanej przez Prezesa KS Orzeł 1955 Trąbki Wielkie Łukasza Balcera.

O 19.45 wystąpi Gwiazda tegorocznej Biesiady Dożynkowej. Jest nią istniejący od roku Zespół ALIBI. Tworzą go dwie siostry: Aleksandra i Weronika pochodzące z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwsza z nich to studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a druga – Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. I skutecznie podbijają rynek disco-polo. To one są autorkami jednego z najlepszych hitów tegorocznego lata „Zdobędę Cię” (89 tys. odsłon na YouTube). To one także śpiewają przeboje: „Ty lubisz zołzy” (207 tys. odsłon na YouTube) i „Chcę Ciebie oczarować” (98 tys. odsłon na YouTube). Tym co lubią najbardziej są występy przed publicznością. Obok swoich kompozycji wykonują wtedy także znane utwory disco-polowe innych wykonawców, a swoich fanów obdarowują płytami. Fani disco-polo będą mieli okazję poszaleć.


Tuż po występie Zespołu ALIBI nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w 14. Mistrzostwach Gminy Trąbki Wielkie w strzelectwie.

Biesiada Dożynkowa zakończy się o godzinie 21.00.

Imprezami towarzyszącymi Biesiadzie będzie loteria fantowa zorganizowana przez Parafialny Zespół Caritas. Przygotowanych zostanie ok. 1000 losów w cenie 5 zł, które będzie można kupić w namiocie zainstalowanym na stadionie. Oczywiście każdy los wygrywa, a do tego będzie można wygrać jedną z wielu cennych nagród głównych. Dochód z loterii przeznaczony zostanie na szczytny cel.

Z kolei na Orliku, na boisku do koszykówki, w godzinach 14.00 - 19.00 odbędą się 14. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w strzelectwie.
Zawody odbędą się w 8 kategoriach wiekowych:
a) młodziczki i młodzicy (rocznik 2005 – 2003),
b) juniorki i juniorzy (rocznik 2002 – 1998),
c) seniorki i seniorzy (rocznik 1997 – 1974),
d) weteranki i weterani (rocznik 1973 i starsi).
Strzelanie odbywać się będzie z karabinku pneumatycznego z odległości 10 m. Zawodniczki i zawodnicy oddadzą najpierw po 3 strzały próbne, a następnie do tej samej tarczy kolejnych 7 strzałów. Wszystkie 10 strzałów liczyć się będzie do klasyfikacji.

Różnorodne stoiska zapewnią sporo radości i zadowolenia. Będą stoiska wielu instytucji, z gastronomią m.in. KGW Gołębiewko, z zabawkami i wiele innych.
Na dzieci oczekiwać będą urządzenia rekreacyjne (Wesołe Miasteczko). Na pewno długie kolejki utworzą się przy bezpłatnych atrakcjach: wspinanie na ściankę mobilną, wykonywanie garnków i malowanie twarzy. Za symboliczną złotówkę można będzie natomiast zakupić porcję grochówki.
Serdecznie zapraszamy.

A oto program Dożynek:
12.00 Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Maryjnym
14.00 Przemarsz na stadion
14.15 Uroczyste otwarcie Biesiady Dożynkowej
14.30 Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”
14.45 Występ Gminnej Orkiestry GOK Żukowo
15.15 Wesoły pokaz cyrkowy z elementami magii
15.45 Występ zespołu Cantilenae z Dębna (Gmina Leżajsk)
16.15 Występ Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf
17.15 Występ zespołu STENT
18.15 Występ Kabaretu Pod Napięciem
19.15 Losowanie nagród głównych w loterii fantowej
19.45 Występ zespołu ALIBI
20.45 Ogłoszenie wyników Mistrzostw Gminy w strzelaniu
21.00 Zakończenie Biesiady

Organizatorzy:
Gmina Trąbki Wielkie, GOKSiR, GBP

Patronat Honorowy:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Starosta Gdański Stefan Skonieczny

Patronat:
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Pomorska Izba Rolnicza

Sponsorzy i partnerzy
Cemex Warszawa,
Polhoz Szymankowo,
Activa Pruszcz Gdańsk,
Supermarket Fart Trąbki Wielkie,
Bank Spółdzielczy z Pruszcza Gdańskiego,
Nadleśnictwo Kolbudy,
Alfa System Trąbki Wielkie

Leo – Centrum Nauki Języków Pruszcz Gdański
Firma Transportowa Salewski Rusocin
Piekarnia „Sobowidz” w Różynach
Elnaft Trąbki Wielkie
Biuro Powiatowe Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Pruszczu Gdańskim
Szkoła Podstawowa w Trąbkach Wielkich
Ochotnicza Straż Pożarna w Trąbkach Wielkich
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Trąbkach Wielkich

Patroni medialni:
Dziennik Bałtycki, Radio Plus, północna.TV, Panorama Pomorza Flash, Pozytywny Portal Pomorzanie.pl, Głos Trąbecki
  9.09.2018 DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-SAMORZĄDOWE
 
     
Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN