W dniu 26 lutego 2017 roku odbędzie się 5. edycja ogólnopolskiego projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miejscowości. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko propagowanie sportu i zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i ich roli jaką odegrali w historii Polski. Planowany jest udział w nim 60 tysięcy biegaczy w 240 miejscowościach w Polsce i za granicą. Po raz pierwszy odbędzie się on także w Gminie Trąbki Wielkie. Start zaplanowany został przy pomniku upamiętniającym
Zivilgefangenenlager Grenzdorf (Obóz dla Jeńców Cywilnych Graniczna Wieś). Trasa wiodłą będzie leśnymi duktami o długości 1963 metry. Chętni mogą biec dalej aż do placu ks. J. P. Aeltermanna w Mierzeszynie – wtedy długość trasy wyniesie 4,5 km. Udział w biegu weźmie 50 osób, które wcześniej zarejestrowało się za pośrednictwem strony internetowej www.tropemwilczym.pl. Otrzymają oni pakiet startowy zawierający: koszulkę, medal, materiały promocyjne i torbę. Bieg poprzedzi Msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mierzeszynie, następnie uczestnicy Biegu i osoby towarzyszące zostaną przewiezieni do Granicznej Wsi. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy przy tamtejszym pomniku zawodnicy wyruszą na trasę. Te osoby, które zakończą Bieg po 1963 metrach zostaną przewiezieni na metę samochodami. Tam wręczone zostaną medale. Zawodnicy będą mogli udać się do pobliskiego Zespołu Szkół i skorzystać z łazienek zaopatrzonych w prysznice, a także spożyć ciepły posiłek. Następnie rozpocznie się część historyczna. Rozpoczną ją recytacje wierszy poświęconych Żołnierzom Wyklętym w wykonaniu uczniów szkół w Trąbkach Wielkich i Czerniewie. Potem wystąpi historyk gdańskiego oddziału IPN Barbara Męczykowska z okolicznościowym referatem.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa pt. „Niezłomni Wyklęci 1944-1963" udostępniona przez Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego. Składa się ona z 11 plansz (banerów) o wymiarach 160 x 100, które umieszczone zostały w różnych miejscach Mierzeszyna. Plansze przedstawiają zdjęcia i biografie 10 żołnierzy II konspiracji walczących z reżimem komunistycznym: rotmistrza Witolda Pileckiego, generała brygady Augusta Fieldorfa ps. Nil, sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek, sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. Inka, majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, podporucznika Anatola Radziwonika ps. Olech, majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, kapitana Władysława Łukasiuka ps. Młot, podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. Pług i kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. Warzyc.
Program wydarzenia:
10.30 wydawanie pakietów startowych przy kościele w Mierzeszynie
11.00 Msza święta
12.20 przejazd autokarami do Granicznej Wsi
13.00 start Biegu
14.30 część historyczna w Zespole Szkół w Mierzeszynie
Zapraszamy.
Organizatorem głównym projektu ogólnopolskiego jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy. Współorganizatorami są Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Wolne Dźwięki oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Projekt objęty jest Patronatem Honorowym  Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojska Polskiego. Mecenat nad projektem objęły firmy PZU, PGNiG. Partnerami projektu są: PKO BP, Fundacja PKO Banku Polskiego, ORLEN, Grupa AZOTY, KGHM Polska Miedź, Fundacja KGHM Polska Miedź, Poczta Polska, Polska Grupa Zbrojeniowa, Fundacja VA,  Stadion PGE Narodowy, Mozaikowo.pl. Partnerem Biegowym został ORLEN WARSAW Marathon.
Organizatorem projektu w Gminie Trąbki Wielkie są: Gmina Trąbki Wielkie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich oraz Sołectwo wsi Mierzeszyn. Odbywa się pod patronatem oddziału gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Partnerami projektu są: Nadleśnictwo Kolbudy, Parafia pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Mierzeszynie, Fundacja Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek”, Ochotnicza Straż Pożarna w Mierzeszynie, Zespół Szkół im. J.P. Aeltermanna w Mierzeszynie, Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego, 49. Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich - Filia w Mierzeszynie, Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Cieplewie.
  26.02.2017 TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI 
 
     
Wstecz

LICZNIK ODWIEDZIN